iStock_000003373762XSmall(1)Po wykonanej diagnozie neuropsychologicznej można ułożyć plan rehabilitacji neuropsychologicznej. Plan taki pozwala podjąć działania zmierzające do poprawy zdiagnozowanych problemów i polepszenia funkcjonowania oraz jakości życia pacjenta i jego rodziny.

Plan rehabilitacji neuropsychologicznej zawiera określone ćwiczenia, który chory ma wykonywać. Są one prowadzone przez niego samodzielnie w domu bądź wykonywane razem z opiekunem czy psychologiem.

Rehabilitacja neuropsychologiczna co to jest?

Rehabilitacja neuropsychologiczna inaczej nazywana jest treningiem poznawczym bądź kognitywnym. Jest to taki rodzaj terapii, w którym psycholog bądź terapeuta ćwiczy z osobą chorą funkcje umysłowe, które ucierpiały w wyniku choroby czy urazu. Mówiąc jeszcze jaśniej – to rodzaj ćwiczeń umysłowych, którego celem jest poprawienie takich aspektów jak pamięć, uwaga, myślenie, mówienie.

Dokładny plan rehabilitacji neuropsychologicznej ustala psycholog po wykonaniu diagnozy neuropsychologicznej i po rozmowie z pacjentem. Każdy plan treningu jest inny i zależy od indywidualnych potrzeb chorego.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, jego chęci pracy, miejsca i wielkości uszkodzenia mózgu neuropsycholog ustala plan treningu. Każda sesja treningowa trwa nie więcej niż 45 minut, chociaż często są one krótsze. Czas trwania pojedynczego treningu również dobierany jest indywidualnie do potrzeb chorego i stopniowo jest wydłużany do 45 minut.

Rehabilitacja neuropsychologiczna jest procesem długotrwałym. Oznacza to, że nie można spodziewać się pozytywnych efektów zaledwie po tygodniu pracy. Chorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że procesu tego nie da się przyspieszyć gdyż na równi ważny z ćwiczeniem jest odpoczynek. Dlatego sesje terapeutyczne nie mogą być zbyt długie ani zbyt męczące. Ważne natomiast jest aby były regularne i systematycznie powtarzane.

Istnieją różne sposoby prowadzenia rehabilitacji neuropsychologicznej – część z nich wykorzystuje komputer, inne wprowadzają grupy wsparcia lub terapię zajęciową. W zależności od potrzeb i oczekiwań ale również od możliwości konkretnego pacjenta ustalany jest program rehabilitacji. W większości przypadków trening poznawczy to praca osoby chorej z psychologiem.

Rehabilitacja neuropsychologiczna kiedy spodziewać się efektów?

Rehabilitacja neuropsychologiczna jest procesem długotrwałym. Rozpoczyna się od diagnozy neuropsychologicznej i wywiadu z pacjentem oraz jego rodziną. Określenie celów neurorehabilitacji jest pierwszym krokiem.

Czas trwania terapii jest różny w zależności od stanu pacjenta oraz choroby, na którą cierpi. W zależności od tego metody pracy będą się diamteralnie różnić: w niektórych przypadkach psycholog zdecyduje się na pracę w systemie kilka tygodni rehabilitacji – kilka tygodni przerwy, podczas gdy w innych ułoży program intensywnej terapii.

Czas, po jakim pojawią się pierwsze efekty rehabilitacji neuropsychologicznej jest niemożliwy do przewidzenia. Bezpieczniej jest przygotować się na ewentualność wielotygodniowej a nawet wielomiesięcznej rehabilitacji i być pozytywnie zaskoczonym niż nastawić się na szybkie rezultaty i stracić chęć do pracy po pierwszych porażkach.

Rodzina w procesie rehabilitacji neuropsychologicznej                              

Wsparcie rodziny w procesie rehabilitacji neuropsychologicznej odgrywa bardzo ważną rolę. Badania pokazały, że chorzy, którzy posiadają takie wsparcie osiągają lepsze rezultaty w trakcie terapii. Aby wsparcie to było możliwe rodzina pacjenta musi zrozumieć naturę problemów, których chory doświadcza.

Zrozumienie to jest bardzo trudne i przypomina trochę opowiadanie osobie niewidomej czym jest kolor. Jak bowiem jako ludzie zdrowi mamy zrozumieć czym są problemy z pamięcią, niemożność zapamietania prostych nazw bądź niemożliwość przypomnienia sobie niegdyś znanych imion?

Dlatego rodzina musi dołożyć starań aby zrozumieć istotę problemów, z którymi boryka się chory. Mając to na uwadze uruchomiliśmy dział na naszej stronie, w którym znajdą Państwo opis chorób neurologicznych, neuropsychologicznych i innych, które wywołują problemy poznawcze.

W ramach naszych usług proponujemy konsultacje stacjonarne bądź internetowe poprzez email, gg i skype. W czasie spotkania mogą Państwo zapytać o naturę zmian, na które cierpią bliscy. Dołożymy starań aby opowiedzieć o nich w sposób zrozumiały, jasny i obrazowy. Pozwoli to Państwu na czynne uczestniczenie w procesie powrotu do zdrowia.

Zupełnie inną sprawą jest to, że najbliżsi osoby chorującej również potrzebują wsparcia. Często czują się zagubieni, nie wiedzą jak sobie poradzić z nową sytuacją. Co więcej czują się winni gdy zdarza im się czuć negatywne emocje, takie jak złość, smutek, strach, odtrącenie.

Wszystko to sprawia, że najlepszą propozycją jest aktywne włączenie rodziny chorego w proces rehabilitacji neuropsychologicznej.

Call Now ButtonUmów wizytę